FAQ
Prošel jsi celý web ENI a pořád ti něco není jasné? Koukni na nejčastější dotazy, třeba mezi nimi bude i ten tvůj a získáš tak odpověď na svoji otázku.
Základní podmínkou pro přijetí ke studiu je získání středoškolského vzdělání s maturitní zkouškou. Další podrobnosti najdeš zde.
Přihlášku najdeš přímo na stránkách naší fakulty. Stačí kliknout sem a rovnou můžeš vyplňovat.
Jakožto student první ročníku od nás dostaneš elektronicky informace k zápisu do studia. Pokud jsi student vyššího ročníku, tak se zapisuješ elektronicky tak, jak to znáš.
Přihlášku můžeš podat do 31. července 2024.
Potom, co vyplníš všechny povinné údaje v přihlášce, tak ji musíš vytisknout a nechat si potvrdit studijní průměry ze střední školy na studijním oddělení tvé střední školy. To neplatí, pokud už máš po maturitě, pak budeme potřebovat úředně ověřené kopie tvých výročních vysvědčení. Nakonec ji musíš podepsat a naskenovat ve formátu pdf. Hotový dokument vložíš jako přílohu k e-přihlášce.
Pokud je ale tvůj studijní průměr z konečných vysvědčení 1. – 3. ročníku střední školy do 2,2, tak ti přijímačky promineme.
Přijímačky na ENI mají jen jednu část, ve které si otestujeme tvoje studijní předpoklady v rámci Národních srovnávacích zkoušek SCIO. Test obecných studijních předpokladů musíš udělat nejpozději do 15. července. Přihlašuješ se na něj sám a můžeš si ho vyzkoušet několikrát. Výsledky zkoušky dostaneme od společnosti SCIO, jen jim musíš udělit v rámci přihlášky ke zkoušce souhlas. Počítat ti budeme ten nejlepší výsledek.
Potom, co k nám doputuje tvoje přihláška, dáme ti vědět, že dorazila v pořádku. Pokud bude potřeba něco doplnit nebo opravit, ozveme se ti. Po zpracování výsledků přijímaček ti pošleme rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí ke studiu. Pokud tě vezmeme, dorazí ti tato informace elektronicky, pokud tě nevezmeme, pošleme ti dopis poštou.
Když tě přijmeme a ty k nám budeš chtít nastoupit, tak musíš dodat ještě úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení. Pokud jsi studoval v zahraničí (kromě Slovenské republiky), tak po tobě navíc budeme chtít ještě přílohu, která bude prokazovat, že máš střední vzdělání s maturitou za sebou. To nám dokážeš jedním z dokladů, které jsou uvedené v § 48 odst. 4, Zákona o vysokých školách.
Jasně. Máš dvě možnosti. Stavit se za námi na Dny otevřených dveří, které jsou v listopadu a lednu, vždy v sobotu od 10 do 14 hodin. Aktuální data najdeš tady.
Zároveň je naše fakulta otevřená veřejnosti neustále, kromě sobot, nedělí a svátků. Pokud vás bude víc najednou a budete chtít odbornou komentovanou prohlídku, tak se můžete domluvit s naším marketingovým oddělením nebo se studenty ze Studentské komory Akademického senátu naší fakulty.
Každý semestr musíš nasbírat 30 kreditů, pokud studuješ prezenčně a 20 kreditů, pokud máš kombinovanou formu studia. Za celkem sedm semestrů, které strávíš na bakalářském studiu, musíš tedy získat celkem 210 kreditů.
Univerzita má celkem pět vlastních areálů, které nabízí ubytování. Jejich kapacita je víc než šest tisíc postelí. I tak je to ale dobré řešit co nejdřív, ideálně hned po přijetí ke studiu. Kompletní informace o všech areálech a možnostech bydlení v nich najdeš tady.
Stav se za svou studijní referentkou na studijní oddělení. Vezmi si s sebou doklad, kterým můžeš doložit, že se u tebe něco změnilo (občanský průkaz, oddací list…)
Ano. Musíš si jen v informačním systému STUDIS vytvořit elektronickou žádost o uznání. Pokud se liší kódy předmětů, tak po tobě budeme chtít arch s podpisy a razítky z původního studia, na kterém jsi předměty absolvoval/a.
Nemusíš si pro něj nikam chodit. Najdeš ho totiž v informačním systému STUDIS. Pokud se ale chceš potkat se svojí studijní referentkou, můžeš si pro něj skočit i za ní.
Jasně, můžeš. Stav se u nás na sekretariát a společně to vyřešíme.
Stáhni si v informačním systému STUDIS oznámení o zanechání studia, vyplň ho, podepiš a dones ho na studijní oddělení.
Stáhni si v informačním systému STUDIS papírovou žádost o přerušení studia a vyplněnou ji odevzdej na studijním oddělení.
Volitelné předměty plnit nemusíš. Pokud je máš ale zapsané a nesplníš je, tak budeš mít v dodatku diplomu u tohoto předmětu hodnocení F. Povinně volitelné předměty jsou pro tebe po zapsání povinné, takže ty už splnit musíš. Povinné předměty musíš taky splnit, a to v nejbližším semestru, kdy se výuka předmětu uskuteční.
Pokud budeš mít za akademický rok minimálně třicet kreditů a zapíšeš se do dalšího ročníku, tak nic dalšího není potřeba a můžeš pokračovat ve studiu.
Stáhni si v informačním systému STUDIS papírovou žádost (např. péče o dítě, závažné zdravotní důvody, sportovní aktivity apod.) a vyplněnou ji odevzdej na studijní oddělení.
Kredity si můžeš doplnit zapsáním volitelných předmětů. Vybírat nemusíš jenom z předmětů, které jsou k dispozici na naší fakultě, můžeš se podívat i na volitelné předměty z jiných fakult VUT. Zapsat si můžeš i tělesnou výchovu.
Ano, můžeš. Ale budeš muset poslat písemnou žádost (nemusíš ji nosit fyzicky, stačí ji poslat z fakultního e-mailu). Upravovat si je můžeš ještě 14 dní po zahájení výuky v daném semestru. Potom už se stávají předměty závaznými. Pokud se ale i tak rozhodneš předmět nenavštěvovat, tak z něj na konci semestru dostaneš hodnocení F.
Určitě. VUT má víc než šedesát partnerských univerzit po celém světe. Takže budeš mít spoustu možností vyjet na studijní pobyt, pracovní stáž nebo výměnný pobyt. Kam se můžeš v rámci studia podívat, mrkni tady.
Existují. Naše fakulta jich má dokonce víc než padesát. Jsou to především stavební společnosti, ale nejen ty. Určitě si z jejich nabídky brigád i pracovních míst vybereš. Během studia se s nimi určitě seznámíš na veletrhu pracovních příležitostí FAST JOB DAYS, který pořádáme vždycky v únoru začátkem letního semestru.
Stačí si elektronicky zažádat o uznání předmětů v informačním systému STUDIS. Tam si navolíš předměty podle Transcriptu ze zahraniční univerzity a s razítkem a podpisem garanta předmětu žádost odevzdáš na studijním oddělení
V rámci studia máš nárok na ubytovací, prospěchové, mimořádné a sociální stipendium. Na jejich uplatnění se ale vztahují konkrétní podmínky. Všechno podrobně vysvětlené najdeš tady.
Stačí jít do informačního systému STUDIS a v sekci „stipendia“ vyplnit elektronickou žádost. Nárok na ubytovací stýpko máš, pokud je ENI tvůj první studijní program, do kterého ses zapsal/a, nebo pokud ses předtím zapsal/a do jiného studia, ale do konce října si zažádal/a o jeho ukončení.
Sociální stipendium můžeš dostat, pokud tvoje rodina nemá příjem vyšší než 1,5násobek životního minima (splňují nárok na přídavek na dítě). V takovém případě nám pak musíš svojí studijní referentce donést potvrzení z úřadu sociálního zabezpečení. Ta tvoji žádost zaeviduje do informačního systému. Do žádosti musíš vyplnit i číslo bankovního účtu, na který budeš chtít sociální stipendium vyplácet a písemné oznámení o přídavku na dítě, které vydává úřad státní sociální podpory. Pokud už dostáváš jiné stipendium, musíš u všech uvést stejné číslo účtu.
Peníze ti na účtu přistanou zpětně vždycky za předchozí čtyři měsíce. O tom, kolik to bude peněz, rozhoduje třikrát ročně rektor.
Pokud tvůj studijní průměr za předcházející akademický rok nepřekročil 1,50, tak si můžeš zažádat o prospěchové stipendium pro studenty s výbornými studijnímu výsledky. Zároveň musíš dodržet standardní dobu studia. Žádost vyplňuješ elektronicky v informačním systému STUDIS. Po vyplnění posíláš žádost elektronicky na e-mail Ilona.Gottwaldova@vut.cz. To musíš udělat nejpozději do 10. října příslušného akademického roku.
Prospěchové stipendium se vyplácí od září do června u bakalářského studia a od září do ledna u magisterského studia. Peníze dostaneš na účet každý měsíc do 10. pracovního dne v měsíci.
Když překročíš standardní dobu studia, která je v bakalářském studiu na ENI 3,5 + 1 rok a v magisterské, 1,5 + 1. Poplatek ti pak naúčtujeme za každých dalších započatých šest měsíců studia. Do doby studia se počítají všechna časová období všech tvých předchozích nedokončených studií v bakalářských i magisterských studijních programech podle Zákona o vysokých školách.
Za každých započatých šest měsíců studia je to 13 500 korun.
Ne, v takovém případě žádné poplatky neplatíš.
Pokud chceš jít ke státnicím v zimním termínu (leden, únor), je potřeba podat přihlášku nejpozději 31. října. Jestli chceš ale dělat státnice v letním semestru (červen), zapiš si do diáře 28. února, do té doby u nás musí přistát tvoje přihláška
Ano, zůstaneš. Neplatí to jenom v případě, že se ti nezadaří u opravného termínu SZZ. V tom případě bude tvoje studium ukončené.
Status studenta ti skončí dnem, kdy úspěšně uděláš SZZ. Doporučujeme ti nechat si vystavit potvrzení o studiu a jít to oznámit co nejdřív svojí zdravotní pojišťovně nebo úřadu práce a zjistit, jak dlouho po ukončení studia nemusíš platit pojištění.
K opravnému termínu státnic můžeš jít nejpozději do jednoho roku od neúspěšného pokusu.
Základní podmínkou pro přijetí ke studiu je získání středoškolského vzdělání s maturitní zkouškou. Další podrobnosti najdeš zde.
Přihlášku najdeš přímo na stránkách naší fakulty. Stačí kliknout sem a rovnou můžeš vyplňovat.
Jakožto student první ročníku od nás dostaneš elektronicky informace k zápisu do studia. Pokud jsi student vyššího ročníku, tak se zapisuješ elektronicky tak, jak to znáš.
Přihlášku můžeš podat do 31. července 2024.
Potom, co vyplníš všechny povinné údaje v přihlášce, tak ji musíš vytisknout a nechat si potvrdit studijní průměry ze střední školy na studijním oddělení tvé střední školy. To neplatí, pokud už máš po maturitě, pak budeme potřebovat úředně ověřené kopie tvých výročních vysvědčení. Nakonec ji musíš podepsat a naskenovat ve formátu pdf. Hotový dokument vložíš jako přílohu k e-přihlášce.
Pokud je ale tvůj studijní průměr z konečných vysvědčení 1. – 3. ročníku střední školy do 2,2, tak ti přijímačky promineme.
Přijímačky na ENI mají jen jednu část, ve které si otestujeme tvoje studijní předpoklady v rámci Národních srovnávacích zkoušek SCIO. Test obecných studijních předpokladů musíš udělat nejpozději do 15. července. Přihlašuješ se na něj sám a můžeš si ho vyzkoušet několikrát. Výsledky zkoušky dostaneme od společnosti SCIO, jen jim musíš udělit v rámci přihlášky ke zkoušce souhlas. Počítat ti budeme ten nejlepší výsledek.
Potom, co k nám doputuje tvoje přihláška, dáme ti vědět, že dorazila v pořádku. Pokud bude potřeba něco doplnit nebo opravit, ozveme se ti. Po zpracování výsledků přijímaček ti pošleme rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí ke studiu. Pokud tě vezmeme, dorazí ti tato informace elektronicky, pokud tě nevezmeme, pošleme ti dopis poštou.
Když tě přijmeme a ty k nám budeš chtít nastoupit, tak musíš dodat ještě úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení. Pokud jsi studoval v zahraničí (kromě Slovenské republiky), tak po tobě navíc budeme chtít ještě přílohu, která bude prokazovat, že máš střední vzdělání s maturitou za sebou. To nám dokážeš jedním z dokladů, které jsou uvedené v § 48 odst. 4, Zákona o vysokých školách.
Jasně. Máš dvě možnosti. Stavit se za námi na Dny otevřených dveří, které jsou v listopadu a lednu, vždy v sobotu od 10 do 14 hodin. Aktuální data najdeš tady.
Zároveň je naše fakulta otevřená veřejnosti neustále, kromě sobot, nedělí a svátků. Pokud vás bude víc najednou a budete chtít odbornou komentovanou prohlídku, tak se můžete domluvit s naším marketingovým oddělením nebo se studenty ze Studentské komory Akademického senátu naší fakulty.
Každý semestr musíš nasbírat 30 kreditů, pokud studuješ prezenčně a 20 kreditů, pokud máš kombinovanou formu studia. Za celkem sedm semestrů, které strávíš na bakalářském studiu, musíš tedy získat celkem 210 kreditů.
Univerzita má celkem pět vlastních areálů, které nabízí ubytování. Jejich kapacita je víc než šest tisíc postelí. I tak je to ale dobré řešit co nejdřív, ideálně hned po přijetí ke studiu. Kompletní informace o všech areálech a možnostech bydlení v nich najdeš tady.
Stav se za svou studijní referentkou na studijní oddělení. Vezmi si s sebou doklad, kterým můžeš doložit, že se u tebe něco změnilo (občanský průkaz, oddací list…)
Ano. Musíš si jen v informačním systému STUDIS vytvořit elektronickou žádost o uznání. Pokud se liší kódy předmětů, tak po tobě budeme chtít arch s podpisy a razítky z původního studia, na kterém jsi předměty absolvoval/a.
Nemusíš si pro něj nikam chodit. Najdeš ho totiž v informačním systému STUDIS. Pokud se ale chceš potkat se svojí studijní referentkou, můžeš si pro něj skočit i za ní.
Jasně, můžeš. Stav se u nás na sekretariát a společně to vyřešíme.
Stáhni si v informačním systému STUDIS oznámení o zanechání studia, vyplň ho, podepiš a dones ho na studijní oddělení.
Stáhni si v informačním systému STUDIS papírovou žádost o přerušení studia a vyplněnou ji odevzdej na studijním oddělení.
Volitelné předměty plnit nemusíš. Pokud je máš ale zapsané a nesplníš je, tak budeš mít v dodatku diplomu u tohoto předmětu hodnocení F. Povinně volitelné předměty jsou pro tebe po zapsání povinné, takže ty už splnit musíš. Povinné předměty musíš taky splnit, a to v nejbližším semestru, kdy se výuka předmětu uskuteční.
Pokud budeš mít za akademický rok minimálně třicet kreditů a zapíšeš se do dalšího ročníku, tak nic dalšího není potřeba a můžeš pokračovat ve studiu.
Stáhni si v informačním systému STUDIS papírovou žádost (např. péče o dítě, závažné zdravotní důvody, sportovní aktivity apod.) a vyplněnou ji odevzdej na studijní oddělení.
Kredity si můžeš doplnit zapsáním volitelných předmětů. Vybírat nemusíš jenom z předmětů, které jsou k dispozici na naší fakultě, můžeš se podívat i na volitelné předměty z jiných fakult VUT. Zapsat si můžeš i tělesnou výchovu.
Ano, můžeš. Ale budeš muset poslat písemnou žádost (nemusíš ji nosit fyzicky, stačí ji poslat z fakultního e-mailu). Upravovat si je můžeš ještě 14 dní po zahájení výuky v daném semestru. Potom už se stávají předměty závaznými. Pokud se ale i tak rozhodneš předmět nenavštěvovat, tak z něj na konci semestru dostaneš hodnocení F.
Určitě. VUT má víc než šedesát partnerských univerzit po celém světe. Takže budeš mít spoustu možností vyjet na studijní pobyt, pracovní stáž nebo výměnný pobyt. Kam se můžeš v rámci studia podívat, mrkni tady.
Existují. Naše fakulta jich má dokonce víc než padesát. Jsou to především stavební společnosti, ale nejen ty. Určitě si z jejich nabídky brigád i pracovních míst vybereš. Během studia se s nimi určitě seznámíš na veletrhu pracovních příležitostí FAST JOB DAYS, který pořádáme vždycky v únoru začátkem letního semestru.
Stačí si elektronicky zažádat o uznání předmětů v informačním systému STUDIS. Tam si navolíš předměty podle Transcriptu ze zahraniční univerzity a s razítkem a podpisem garanta předmětu žádost odevzdáš na studijním oddělení
V rámci studia máš nárok na ubytovací, prospěchové, mimořádné a sociální stipendium. Na jejich uplatnění se ale vztahují konkrétní podmínky. Všechno podrobně vysvětlené najdeš tady.
Stačí jít do informačního systému STUDIS a v sekci „stipendia“ vyplnit elektronickou žádost. Nárok na ubytovací stýpko máš, pokud je ENI tvůj první studijní program, do kterého ses zapsal/a, nebo pokud ses předtím zapsal/a do jiného studia, ale do konce října si zažádal/a o jeho ukončení.
Sociální stipendium můžeš dostat, pokud tvoje rodina nemá příjem vyšší než 1,5násobek životního minima (splňují nárok na přídavek na dítě). V takovém případě nám pak musíš svojí studijní referentce donést potvrzení z úřadu sociálního zabezpečení. Ta tvoji žádost zaeviduje do informačního systému. Do žádosti musíš vyplnit i číslo bankovního účtu, na který budeš chtít sociální stipendium vyplácet a písemné oznámení o přídavku na dítě, které vydává úřad státní sociální podpory. Pokud už dostáváš jiné stipendium, musíš u všech uvést stejné číslo účtu.
Peníze ti na účtu přistanou zpětně vždycky za předchozí čtyři měsíce. O tom, kolik to bude peněz, rozhoduje třikrát ročně rektor.
Pokud tvůj studijní průměr za předcházející akademický rok nepřekročil 1,50, tak si můžeš zažádat o prospěchové stipendium pro studenty s výbornými studijnímu výsledky. Zároveň musíš dodržet standardní dobu studia. Žádost vyplňuješ elektronicky v informačním systému STUDIS. Po vyplnění posíláš žádost elektronicky na e-mail Ilona.Gottwaldova@vut.cz. To musíš udělat nejpozději do 10. října příslušného akademického roku.
Prospěchové stipendium se vyplácí od září do června u bakalářského studia a od září do ledna u magisterského studia. Peníze dostaneš na účet každý měsíc do 10. pracovního dne v měsíci.
Když překročíš standardní dobu studia, která je v bakalářském studiu na ENI 3,5 + 1 rok a v magisterské, 1,5 + 1. Poplatek ti pak naúčtujeme za každých dalších započatých šest měsíců studia. Do doby studia se počítají všechna časová období všech tvých předchozích nedokončených studií v bakalářských i magisterských studijních programech podle Zákona o vysokých školách.
Za každých započatých šest měsíců studia je to 13 500 korun.
Ne, v takovém případě žádné poplatky neplatíš.
Pokud chceš jít ke státnicím v zimním termínu (leden, únor), je potřeba podat přihlášku nejpozději 31. října. Jestli chceš ale dělat státnice v letním semestru (červen), zapiš si do diáře 28. února, do té doby u nás musí přistát tvoje přihláška
Ano, zůstaneš. Neplatí to jenom v případě, že se ti nezadaří u opravného termínu SZZ. V tom případě bude tvoje studium ukončené.
Status studenta ti skončí dnem, kdy úspěšně uděláš SZZ. Doporučujeme ti nechat si vystavit potvrzení o studiu a jít to oznámit co nejdřív svojí zdravotní pojišťovně nebo úřadu práce a zjistit, jak dlouho po ukončení studia nemusíš platit pojištění.
K opravnému termínu státnic můžeš jít nejpozději do jednoho roku od neúspěšného pokusu.